Jak powstaje piwo bezalkoholowe?

Mówi się, że piwo bezalkoholowe nie jest takim pełnoprawnym i prawdziwym piwem, gdyż nie zawiera alkoholu. Nie jest to do końca prawda. Po pierwsze, piwo bezalkoholowe nie jest tak do końca pozbawione alkoholu, a po drugie powstaje ono bardzo podobnie jak tradycyjne piwo z zawartością alkoholu. Co prawda proces przebiega podobnie, ale jak sama nazwa wskazuje, w piwie bezalkoholowym teoretycznie nie ma alkoholu, dlatego więc konieczne są pewne modyfikacje procesu technologicznego.

Prawdę mówiąc kompletny i dokładny sposób produkcji jakiegokolwiek piwa nie jest w stu procentach znany, gdyż każda z firm pilnie strzeże swojej receptury. Jednym ze skróconych sposobów warzenia piwa bezalkoholowego jest przerwanie fermentacji i niedopuszczenie do wytworzenia się alkoholu. W celu uzyskania znikomej ilości alkoholu wystarczy wstrzymać fermentację na przykład poprzez szybkie obniżenie temperatury oraz/lub usunięcie drożdży. Takie piwa mają tak zwany posmak brzeczkowy.

W tego typu piwach występują wszystkie związki, które występują w każdym innym piwie na przykład wyższe alkohole, estry, dwuketony etc. Zawartość tych składników może być wyższa lub niższa, to sprawa indywidualna i zależy od zapatrywań konkretnego browaru. Teoretycznie drugim sposobem na pozyskanie piwa bezalkoholowego jest usunięcie powstałego w procesie warzenia piwa alkoholu za pomocą destylacji przeprowadzanej na skalę przemysłową, jednak ten sposób nie sprawdza się w każdym przypadku.